8 март-Денят на жената
- Кристиан Тенев
- 8.03.2022 г.
- време за четене: 4 мин.
Актуализирано: 7.04.2022 г.
Честит празник, мили дами!

Интервю с Неда Антонова:
Кой за Вас е най-хубавият подарък за 8-ми март?
За майката празникът е всеки ден, в който детето й е здраво, интересува се от живота, прави, каквото възрастта му позволява, за да бъде част от този живот и мисли за себе си в бъдеще време чрез мечти, колкото и невероятни да изглеждат те! Нека това бъде вашият подарък за Единствената, без която животът ви би бил невъзможен. И една рисунка, или малко цвете или просто силна прегръдка, съпроводена с вълшебните думи: „Обичам те, мамо!” ,защото вие сте най-ценният подарък за Нея.Честит да е празникът всички български майки!
Вие сте автор на повече от двадесет романа. Откъде черпитевдъхновение ?
За всеки автор най-непресъхващият извор на творческо вдъхновение е животът, такъв какъвто го живеем или сме го живели. Защото в живота има всичко, което човешкият ум би искал да знае. Животът е отговор на всички въпроси. От дете обичам приказките, а те са част от народното творчество и съдържат не само преживяното и исторически вярното, но и мечтата на народа ни за себе си. От детството и зимните вечери, в които баба ми разказваше истории, които винаги имаха добър край, от там идва и влечението ми към исторически сюжети. Макар че бушуващият около нас живот е много привлекателен за перото на автора и поучителен за читателя.
Коя е вашата мотивация в трудните моменти ?
Нека кажа първо, че няма лесни моменти. Всеки миг от съществуването ни е изпълнен с усилия да бъдем адекватни насъбитията около нас. А когато тези събития изискват удвоена енергия, често пъти непосилна за ума и тялото,тогава, за да издържи, човекът си повтаряонази формула, написана върху пръстена на цар Соломон : ”И това ще мине”. Защото най-хубавото качество на живота е, че той се движи, отминава, отнася частици от нас, но и донася надежди, упования в себе си, очаквания от бъдещето.
На какво ни учат книгите и какво бихте казали на младите ни читатели на тема „защо трябва да четем“ ?
Да ме питаш защо трябва да четем, е все едно да ме питаш, защо трябва да живеем. Човек не може да преживее всички възможни ситуации, нито да бъде на всички най-забележителни места по света – просто животът е твърде кратък –, но ако четем за тези ситуации и места, ние поне отчасти ще ги преживеем. Книгата е за младия ум онази укрепваща храна, която са витамините за тялото на спортистите: енергия и опит, концентрирани на едно място. И още нещо: книгата не само обогатява въображението, но и го развива. А човекът, въоръжен с ярко и активно въображение, може да променя света.
А емоциите Ви, влияят ли върху творчество Ви?
Задължително. Без емоции няма творчество. Най-ярките стихове в световната литература са написани от поети в миг на велик възторг или непоносима скръб. Емоцията е тъканта на въображението, а въображението населява художествения текст с образи и събития, които в действителност може и да не са се случвали, но биха могли да се случат. Колкото по-силен е емоционалният заряд, вложен от автора, до толкова повече читатели стига текстът и ги вълнува. Затова имаме любими автори и предпочитани книги.
Във Facebook написахте следният пост „Колкото по-живи - толкова по-грешни ! Колкото по-опрощаващи - толкова по-божествени !“Какво искате да кажете с него?
Само оня човек, който не работи, не мисли, не предприема нещо за промяна на собствения си живот, само той не греши. Но за нашето съзнание би било непосилен товар, ако личните грешки се трупат и остават да спъват мисълта и енергията ни или пък ако са грешки към други хора и провалят нашата близост с тях. Затова традицията ни учи,че прощаването е освобождаващия за съзнанието ни момент или както мъдро го е казал народът:” Да се прегърнем, да си простим и от утре да започнем отново да грешим!” Защото жив и действащ човек, това значи и човек, който неминуемо греши. Затова прошката се нарича божествената искра в човека.
Помните ли кое е първото произведение, което написахте?
(...)Засега ще кажа само, че първият текст, който измислих, не беше написан, защото тогава бях на 6 години и не можех да пиша…Много по-късно нанесох върху листа измислицата си и тя беше за това, как съм се качила на ябълката в градината, изчакала съм да мине един облак, хванала съм се за него и така заедно сме обикаляли света, който за тогавашното ми детско съзнание е бил широк, колкото…родното ми с село.
Очаквайте още: Антоанета Костадинова
и д-р Стела Георгиева
Интервю със Сабина Донева
Кой е най-ценният подарък за 8-ми март?
Най-ценно със сигурност е присъствието на най-близките хора, на които мога да честитя този хубав празник. Мил е и всеки жест на внимание в този ден. Всяка картичка или цвете избрани и поднесени с любов, създават много приятни емоции и настроение.
Има ли песен, която е посветена на майка Ви?
Все още не съм събрала смелост, за да създам песен за моята майка, но имам две любими, които винаги, когато чуя ми въздействат и изпълнявам с много топли чувства -„Майчице“, от реп. на Георги Христов и „Една сълза“ на Нели Рангелова.
Помага ли музиката на човек да се преоткрие?
Мисля, че да, и не само музиката, а изкуството под различните му форми – рисуване, танци, актьорска игра и всички творчески дейности, които дават възможност за себеизразяване.
Деца, които имат талант в някоя област на изкуството и тепърва навлизат в дебрите му, често откриват свои неподозирани личностни качества по пътя към голямата мечта. Дори „мечтателят“ да не е с особено изявен талант, често упоритият му труд го отвежда далеч и положените от него усилия се възнаграждават подобаващо.
Музиката дава безброй възможности на младите да открият и да разкажат на света за себе си.
Емоциите, влияят ли върху творчеството Ви?
Да. От далечни времена знаем, че творчеството е отражение на живота. Изкуството е лек за душата и е възникнало от необходимостта на човек, да разкаже това, за което му се плаче или да танцува, когато е безкрайно щастлив. В този ред на мисли, изкуството е огледало на емоциите ни. Ако в музиката липсва емоционалният момент, едва ли би докоснала слушателите. Артистът трябва да умее да контролира това вълнение и да го преобразува в енергия, без да изпада в крайности. И все пак по-лошо от преиграното изпълнение е само безчувственото. Емоционалността, заедно с таланта и упорития труд, са част от задължителните съставки на рецептата за доброто музикално изпълнение.
Кое Ви вдъхновява в музиката?
Отново във връзка с предходния въпрос – силните емоции и преживявания ме вдъхновяват за създаване на нова музика. Към момента мои най-добри вдъхновители се оказват децата.
Госпожа Донева написа и послание към всички дами:
"Щастлив Осми март на всички дами, майки и жени, а на читателите и екипа на Блог Феникс пожелавам, да бъдат все така активни млади хора, вдъхновени за добри дела."
Comentarios